Yunanistan Vizesi

Yunanistan'a gitmek için (eğer pasaportunuz yeşil, gri ya da siyah değilse) vize almalısınız. Yunanistan, Schengen grubu ülkeler arasında yer aldığından, istenen vize de Schengen vizesidir. Yunanistan için Schengen vizesini ister şahsen başvurarak isterseniz de "başvuru merkezleri" aracılığıyla alabilirsiniz.

Yunanistan'a gitmeye niyetlendiniz... Buzukinin kendine has sesiyle tanıdık ezgiler eşliğinde biraz “saganaki”den almayı, tabağınıza bir şiş “souvlaki” çekmeyi, kalamarın tadına varıp, belki bir kadeh de “ouzo” atmayı planlıyorsunuz... Çok güzel! Harika bir plan... Peki, Yunanistan vizenizi çıkardınız mı? Hiç “Nasıl olsa girişte alırım.” deyip de daha Türkiye'den bile ayrılmadan bizim pasaport polisi tarafından gerisin geriye, evinize gönderilmeyin. “Kapıda vize” olarak bilinen ve sadece Meis, Sakız, Kos, Midilli, Rodos ve Sisam adalarına ve deniz yoluyla girişler için geçerli olan "kolaylaştırılmış giriş prosedürleriyle kısa süreli turistik seyahat projesi”, bu sene için ekim ayı sonu itibarıyla bitti. Artık, nisana kadar Yunanistan'a gitmek için Yunanistan vizesi almak zorundasınız. Tabii eğer pasaportunuzun rengi, gri ya da yeşil değilse: Gri hizmet pasaportu veya yeşil hususi pasaport sahibiyseniz; zaten Schengen bölgesi ülkelerine, 180 gün içerisinde 90 günden fazla kalmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabilirsiniz. Diplomatik pasaportu söylemiyoruz bile... Ama pasaportunuzun rengi bordoysa da sorun yok... Yunanistan vizesi almak, çok karışık bir süreç değil; sadece “kapıda vize” uygulamasının bittiğini akılda tutmak gibi bazı önemli noktalara dikkat etmeniz yeter.


Yunanistan Vizesi Almak İçin Konsolosluklara Başvurmalısınız
Yunanistan vizesi almak için, ikamet ettiğiniz adrese bağlı olarak,

  • Yunanistan Ankara Büyükelçiliği konsolosluk birimine
  • Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na
  • Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu’na ya da
  • Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na

başvurmalısınız.
Başvurularınızı iki şekilde yapabilirsiniz: Şahsen ya da Yunanistan konsolosluklarının yetkilendirmiş olduğu, birçok ilde ofisi bulunan “vize başvuru merkezleri” aracılığıyla. Ancak bu noktada, eğer henüz herhangi bir Schengen ülkesine “VIS” olarak adlandırılan parmak izi kaydınızı yaptırmadıysanız başvuru merkezlerine değil; görev alanı, ikamet ettiğiniz şehri kapsayan konsolosluğa şahsen başvuru yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın! Tabii konsolosluklara başvurularda kesinlikle önceden randevu almanız gerektiğini de...
Yetkili merkezler aracılığıyla yapacağınız Yunanistan vizesi başvurularınızda randevu alma zorunluluğu yok. Gerekli belgelerle başvuru merkezine gittiğinizde ilgililer sizi yönlendireceklerdir. Buradaki önemli nokta, hangi konsolosluğun hangi başvuru merkeziyle çalıştığına dikkat etmenizdir. Ankara, İzmir ve Edirne'deki konsolosluklar, “VFS Global”la çalışıyorken; İstanbul Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği kuruluş, “Kosmos”tur. Hangi başvuru merkezine gitmeniz gerektiğiyle ilgili olarak ve bilgi ya da randevu almak için “www.vfsglobal.com/greece/turkey/” ve “www.kosmosvize.com.tr” adreslerini ziyaret edebilirsiniz.


Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler
Bir kere, “www.mfa.gr/turkey” adresinden de ulaşabileceğiniz vize başvuru formunu tam ve eksiksiz doldurmuş ve şahsen imzalamış olmalısınız. Ekleyeceğiniz 2 adet güncel vesikalık fotoğrafınızın biometrik olarak çekilmiş olmasına dikkat edin. Hatta, fotoğrafçınıza, fotoğrafı ne amaçla çektirdiğinizi söyleyin; özelliklerinin ne olduğunu zaten biliyordur, fotoğrafınızı da ona göre hazırlar.
Son 10 yıla ait ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaportunuzun, planladığınız Yunanistan ziyaretinin bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olacağından emin olun. Varsa eski pasaportlarınızı da belgeleriniz arasına ekleyin. Pasaportunuz eski tipse; 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. ve son sayfalarının; yeni tipse de sadece kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfanın fotokopisini eklemeyi unutmayın. Daha önce almış olduğunuz Schengen vizesi ya da vizeleri varsa bunun/bunların da fotokopisini eklemeniz yararınıza olacaktır.
Yunanistan konsoloslukları; gidiş-dönüş uçak bileti ve konaklama yeri ödeme bilgilerini de isteyeceklerdir; hazırda bulundurun. Bir akraba, arkadaş ya da tanıdığınızda kalacaksanız otel bilgileri yerine usulüne uygun davetiyeyi ibraz etmelisiniz.
Yunanistan'da bulunmayı planladığınız süreyi kapsayan 30.000 Euro'luk seyahat sağlık sigortası da yaptırmalısınız. Ayrıca düzenli geliriniz olduğunu ispat etmek için son 3 aya ait hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümünüzü ve yine son 3 aya ait maaş bordrolarınızı da başvuru belgeleriniz arasına eklemelisiniz.
Çalışansanız; şirketin antetli kağıdına, şirketteki pozisyonunuzun, işe başlama tarihinizin, maaşınızın, izin tarihinizin ve izin bitiminde de aynı şirkette çalışacağınızın teyidinin yazılmış olduğu kaşeli ve imzalı işveren mektubunu unutmayın. Ayrıca, SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet belgesiyle birlikte şirketin Ticaret Sicil Gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret odası kaydı veya faaliyet belgesi fotokopilerini de verirseniz eksiksiz bir başvuru yapmış olursunuz. Şirket sahibiyseniz de SGK belgeleri dışında yukarıdaki belgelerin aynılarını hazırlamalısınız.
Emekliyseniz; emekli maaşınızı gösteren banka hesap özeti veya hesap cüzdanı ve son 3 aya ait kişisel banka hesaplarınızı gösteren belgenin fotokopilerini hazırda tutmalısınız. "İstenecekler" arasındadırlar... Aman, bankadan aldığınız belgelerin imzalı ve kaşeli olmasına da dikkat edin!
Eğer öğrenciyseniz; öğrenci belgenize ek olarak geçiminizi sağlayan “çalışan”, “şirket sahibi” ya da “emekli” aile bireyinizin belgelerini de vermelisiniz.
Bunların dışında, varsa, mal varlığınızı gösteren belgeleri de eklemenizin bir zararı olmaz. Kamu çalışanları, kurum kimlik kartlarını da ekleyebilirler. Ev hanımları da kişisel mal varlığı ve banka hesabı bilgileri dışında geçimlerini sağlayan aile bireyinin evrakıyla da başvurabilirler. Geçimi sağlayan aile bireyinin evrakıyla başvuru yapan ev hanımları, belgeleri arasına o kişi tarafından yazılmış durumu belirtir bir dilekçeyi de eklemelidirler.
Son olarak bütün başvuru yapanlar, vize başvuru ücretini de ödemiş olmalılardır.


Yunanistan Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?
Yunanistan vizeleri başvuru ücreti, her bir başvuran için 60 Euro'dur. Yunanistan konsoloslukları, başvuru ücretlerini sadece nakit olarak ve Türk Lirası cinsinden kabul ediyorlar. Başvuru yapacağınız günkü kura göre 60 Euro karşılığı Türk Lirası'nın yanınızda hazır bulundurun. Yunanistan, 12 yaşına kadar çocuklardan ise vize ücreti talep etmiyor. Ayrıca, konsolosluklara başvurunuzu şahsen değil de “başvuru merkezi” aracılığıyla yapıyorsanız vize ücretine ilaveten başvuru başına 60 TL de hizmet bedeli olarak bu firmalara vermek durumundasınız. Tabii ki başvurunuz reddedilirse başvuru ücreti ve hizmet bedelini geri alamıyorsunuz.


Yunanistan Vizesi Kaç Günde Tamamlanacağını Hesaplayın Başvuruya Geç Kalmayın
Konsolosluklara ve mevsime göre farklılıklar olsa da Yunanistan vizesi başvuruları, başvurunun yapılmasını takip eden ortalama 10 gün içinde değerlendirilmiş oluyor. Çoğu zaman bu süre daha da kısa oluyor ve vizeniz 3-5 günde çıkabiliyor; ama yine de siz, her ihtimale karşı, başvurunuzu seyahatinizden 1 ay kadar önce yaparsanız işinizi sağlama almış olursunuz. Gidiş amacınızın ne olduğuna göre başvuru yapacağınız vize türünün de değiştiğini unutmayın;

  • Yunanistan oturma vizesi
  • Yunanistan turistik vizesi
  • Yunanistan ticari vize
  • Yunanistan çalışma vizesi
  • Yunanistan aile ziyareti vizesi

Her bir amaç için farklı belgeler teslim etmenizi isteyeceklerdir.
Yunanistan konsolosluklarının 1 Ocak'ta (Yılbaşı), 6 Ocak'ta, 3 Mart'ta, 25 Mart'ta, 18-21 Nisan arasında, 1 Mayıs'ta, 9 Haziran'da, 15 Ağustos'ta, 28 Ekim'de ve 25 ve 26 Aralık'ta hizmet vermeyeceğini de aklınızda bulundurun. Resmi ve dini bayramlarda da konsolosluklar kapalı olabiliyor. Ama zaten siz de, büyük ihtimalle, vizenizi resmî ve dinî bayramlar öncesinde hazır bulundurmak isteyeceğinizden başvurunuzu bu günlerde yapmayacaksınızdır... Tatil için gidiyorsunuz ne de olsa!
Yasu, o zaman!...
Yunanistan'a gitmeden önce “kalimera”nın “günaydın”; “kalispera”nın “iyi akşamlar” ve “efharisto”nun da “teşekkürler” olduğunu da bilmenizde fayda var. Bir de Rumca'da “evet” ve “hayır” kelimelerinin bizim alıştığımızın biraz tersi gibi olduğunu hatırlatalım: “Oki”, “hayır” demek; “ne” de “evet”. Hesap isterken de “Logariasmo parakalo!” diye seslenmeniz yeterli... İyi eğlenceler...