Suudi Arabistan Vizesi

 

Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunun verdiği Vizeler:

 

Suudi Arabistan, ülkelerine seyahat planlayan tüm T.C. Vatandaşlarını(sahip oldukları pasaportun cinsine bakılmaksızın: bordo, gri, yeşil) vize rejimine tabii tutmaktadır. Resmi görev ile giden devlet memurları da vizeye tabi olurken bu kişilere verilen vize ücretsizdir.

Davetiyesi olmayan kişiler Suudi Arabistan’ dan vize alamamaktadırlar.Suudi Arabistan vizebaşvurusuher ne amaçla yapılırsa yapılsın bu ülkeden gelecek davetiye zorunludur.

Suudi Arabistan’dan gelecek davetiye belgesi mutlaka Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanlığı onayından geçmiş olmalı ve Türkiye’den vize başvurusu yapılacak yer belirtilimmiş olmalı:

  • Ankara Konsolosluğu,
  • İstanbul Konsolosluğu.

Suudi Arabistan vizesi ve davetiyesi ile ilgili sorularınız için: 0312 428 78 40

Diğer önemli bir nokta Suudi Arabistan’ın eski (yeşil) pasaportlara işlem yapmamasıdır. Bir haziran 2011 tarihinden itibaren Suudi Arabistan Konsolosluğu sadece yeni (çipli) pasaportları işleme almaktadır.

Suudi Arabistan Vizesi için gönderilen davetiye belgesiSuudi Arabistan Konsolosluğun bilgi sistemine girmiş olmalı, başvuru sahibine ise e-mail ve faks yolu ile ulaştırılmalıdır.

 

SUUDİ ARABİSTAN TİCARİ ZİYARET VİZESİ:

 

Ticari bir amaç ile Suudi Arabistan seyahat planlayan kişilere gelen davetiyede:

· Gidecek kişinin mesleği, Türkiye’de bünyesinde çalıştığı şirketteki mesleği ile ayni olmalı ve açık bir şekilde belirtilmiş olmalı,

· Suudi Arabistan Dış İşleri Bakanlığından davet eden şirket davet eden kişi adına referans numarası almalı ve bu belgeyi davet ettiği kişiye göndermeli,

· Davet, Türkiye’deki İstanbul veya Ankara Konsolosluğunun bilgi sistemine girilmiş olmalı ve davetin bir kopyası faks veya mail yolu ile davet eden kişiye ulaştırılmış olmalı.

Size gelen davetiyeyi vize danışmanlarımıza e-mail ile ulaştırın, davetiyeyi Konsolosluk sisteminden eşleştirip başvurunuzun sorunsuz ve hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlasınlar.

Suudi Arabistan Vize davetiyesi ile ilgili bilgi almak için: 0312 428 78 40

 

Suudi Arabistan Vizeleri:

  • Tek girişli,
  • Çift girişli,
  • Çok girişli,
  • Çalışma vizesi
  • Akraba (aile bireyleri) ziyaret vizesi olabilmektedir.

 

SUUDİ ARABİSTAN ÇALIŞMA VİZESİ:

 

Suudi Arabistan 50 ve üstü yaşı olan yabancı uyruklu kişilere ülkelerinde çalışma izni vermemektedir.

Çalışma izni için başvuran kişiler, meslekleri ile ilgili mutlaka resmi bir belge veya diploma ibraz etmek durumundadırlar. Diploması veya mesleği ile ilgili belgesi olmayan kişiler her ne kadar uzmanlaşmış olurlar ise olsunlar çalışma vizesi başvurusunda bulunamazlar.

Mühendis olanlar diplomanın aslı, şoför olanlar ise ehliyetinin aslını başvuru evrakları arasına koymalılar.

Diğer önemli belgelerden bir tanesi de Suudi Arabistan’dan gelen Ticaret odası onaylı iş sözleşmesi.

Sağlık Kuruluşundan alınmış Göğüs Mikro Filmi, en fazla bir ay önce alınmış olacak, bu rapor Ankara Konsolosluğun anlaşmalı hastanelerden alınacak. Sağlık İl Müdürlüğü ve Valilikten onaylanacak.

Vize Bedeli S. Arabistan’ dan gelen sözleşmenin içeriğine göre farklılık göstermektedir. Vize ücreti Sözleşmenin fotokopisi tarafımıza ulaştıktan ve Konsolosluk yetkili memurları tarafından yorumlandıktan sonra tarafınıza bildirilecektir.

Suudi Arabistan çalışma vize başvurusu uzmanlık isteyen bir vize türüdür, vize evraklarının eksik veya kurallara uygun hazırlanmamış olmaları durumunda vize başvurunuz eksikleri tamamlayana kadar uzayacaktır veya vize başvurunuzun red edilmesine sebep olacaktır.

S. Arabistan çalışma vizesi ile ilgili vize uzmanlarına mutlaka danışın: 0312 428 78 40

 

SUUDİ ARABİSTAN AİLE ZİYARET VİZESİ:

 

Tüm Suudi Arabistan vizelerinde olduğu gibi en önemli evrak adınıza gelecek olan davetiyedir.

Davetiye Suudi Arabistan vatandaşı olan kişilerden gelebileceği gibi T.C. vatandaşı olup Suudi Arabistan’da oturum izni olan kişiler tarafından da gönderilebilir.

Suudi Arabistan’da oturma izni sahibi vatandaşlarımız, kefillerinden alacakları bir yazıyla Çalışma ofisine başvurarak birinci derece akrabaları için ziyaret vizesi talebinde bulunabilirler. Talep olumlu karşılanırsa, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu’na vize verilmesi talimatı gönderilir.

ÖNEMLİ NOTLAR:

· Pasaportlarında İsrail vizesi olanlara Suudi Arabistan vizesinin verilmesi çok kapsamlı ve uzun bir süreçtir,

· 35 yaşından genç kadınlar yanlarında kan bağı olan erkek akrabaları olmadan Suudi Arabistandan vize alamazlar, bu akrabalık derecesini de alınacak Tam Vukuatlı Nufüs Kayıt Örneği ile ispatlamak durumundadırlar.

  • Vize süresi gelen davetiye tipine göre değişmektedir.

Suudi Arabistan vizesinin sonuçlanma süresi 7 iş günüdür, vizenin verilip verilmemesi tamamen Suudi Arabistan Konsolosluğunun inisiyatifindedir.

Suudi Arabistan vizesi 5 iş günü içeresinde çıkmaktadır.