Maldiv Vizesi

Maldivler Vizesi İçin Gerekli Belgeler:

Maldiv vizesi için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak yeterli olur.

Ancak 1 ay ( 30 Gün ) ‘dan fazla kalan kişilere  Maldiv vizesi gerekebilir.

1 -Pasaport -  minimum 6 geçerlilik süresi olması gerekmektedir.

Gümrük kapılarında kontrolleri yapılabilecek belgeler şunlardır;

  • Davetiye
  • Otel rezervasyonu
  • Uçak bileti

Maldivler Vizesi ve Tarihçesi:

Maldivler vizesi Ankara ile seyahat edebileceğiniz, Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülen Maldiv halkına, 15 Kasım 2005 itibarıyla Avustralya'ya sığınma hakkı verilmiştir.

1.200 adanın 281'inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada hâlen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195'inde Maldivliler, 86 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır.

Maldiv vizesi Ankara ile seyahat edebileceğiniz Maldiv halkının % 97'si Müslüman olup devlet "başkanlık" tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir.

Genelde sıcak ve nemli. Sene boyunca güneşli. Hava sıcaklıkları genelde 29-32 derece seviyesindedir.Bir ülkede şayet karalar sadece % 1 ve denizler % 99 olursa, o ülke insanı için iklimler çok büyük önem taşır. Uzun bir süre, Maldivlerde yaşayanlar hayatlarını Nakaiy sistemine göre yapmışlardır.

Nakaiy lar 13-14 günlük periyotlara ayrılmış ve 2 sezondan oluşuyordu biri Kuzey Musonları (İruvai) diğeri ise Güney Batı Musonları (Hulhangu). Günümüzde hala Nakaiy takvimleri kullanılmakta ve özellikle balıkçılıkta, turizmde ve tarımda rağbet görmektedir. Maldivler’ de tüm sene bol güneş, sıcak hava ve tropikal iklim hakimdir. Sadece bazı zamanlar gün içinde ufak çaplı hava değişiklikleri gözlenebilir. En sıcak ay Nisan en soğuk ise Aralıktır. Musonlar iklimlerin değişmesinde büyük rol oynar. Yağmur zamanları da büyük farklılıklar gösterir, Şubat ayı en kurak ay olurken, ocak ve nisan ayları Bu ayı takip eder. Yağmur yağışlarının en sık rastlandığı zamanlar ise Mayıs ve Ekim aylarıdır. Güney Batı Musonları (Hulhangu) Mayıstan Eylüle kadar kuraklık getirirken çok kuvvetli rüzgarlar ve çalkantılı hırçın bir deniz ile birlikte gelir. Kuzey Musonları (İruvai) zamanında ise ki bu dönem Aralıktan Nisana kadar sürer, çok az yağışların görüldüğü mavi bir gökyüzü ve hafif bir nem bizi karşılar. Maldivler ekvator çizgisinde bulunduğundan, bu bölgede kasırga, tayfun gibi doğal afetlere rastlamak imkansız gibidir. Spiral şeklindeki yağmur bulutları genelde adalara bolca yağmur suyu bırakırlar.

Adayı ilk ziyaret edenler buraya kültür zenginliği ve gururlu bir tarih akışı sağlayan dünyanın değişik noktalarından deniz yolu ile gelmiş olan kolonilerdir. Değişik zamanlarda gelen bu deniz aşırı ülke insanlarından dolayı kültürleri değişiklikler gösterir. Çoğu müzik aletlerinde ve söylenen şarkılarda Afrika ezgileri olduğu hemen anlaşılır. Maldiv mutfağında hatta müzik ve danslarda bile Asya kıtasının etkinlikleri göze çarpar. Ama Güney Asya'daki kadının toplumdan soyutlanmış hali Maldivlerde pek göze çarpmaz hatta tam tersi olarak kadının toplumda ön planda olduğu gözlenir ki buda çok anormal bir olay değildir çünkü erkekler tüm günü denizde balık avlamak ile geçirir. Hayatlarını çevreleyen okyanus tüm hayatlarında en önemli rolü oynar hatta gelenek ve göreneklerde bile. Maldivlerin ekonomisi son zamanlarda her sene % 10’lara varan düzelmelerle üstün bir gelişme göstermektedir. Endüstrinin can damarı şüphesiz turizm olurken balıkçılık ve ticarette takip etmektedir. Ekonomide bölgenin göz bebeği gibi kabul edilen Maldivlerde ayrıca yabancı yatırımların çokluğu dikkat çekmektedir. Halkın % 98 okur-yazardır. Okul sistemleri ingiliz sistemine göre uyarlanmıştır ve okul özellikleri bölgenin en iyilerindendir.