Kuveyt Vizesi

Kuveyt Vizesi İçin Ankara Vize Merkezleri Danışmanlığı;

  • 1 Kasım 2013 tarihinden itibaren Kuveyt'e turistik giriş yapmak isteyen vatandaşlara 3 aylık vizelerini ücretsiz bir şekilde havaalanında alabilmektedirler.
  • Bunun dışında, Kuveyt ticari veya çalışma vizesi almak isteyen vatandaşlarımız için tercih edilen yöntem Kuveyt’te çalışma ve oturma izni bulunan bir kişinin (Kuveytli olması gerekmemektedir) vize almak isteyen kişinin pasaport fotokopisi ile birlikte Kuveyt İçişleri Bakanlığı’ndan vizeyi temin ederek, vizenin örneğini vize sahibine faks veya e-posta ile göndermesidir. Böylelikle Kuveyt vizesi sahibi, vizenin örneği ile seyahat eder, vizenin aslını Kuveyt havaalanında bu amaçla oluşturulmuş bürodan alır ve daha sonra giriş yapar.

Kuveyt Vizesi Ve Kuveyt Tarihçesi:

Kuveyt Devleti Basra Körfezi kıyısında yer alan petrol zengini, küçük bir anayasal krallıktır. Kuzeyde Irak ve güneyde Suudi Arabistan ile komşudur. Ülkenin ismi Arapçadaki su kenarındaki kale anlamına gelmektedir.

On sekizinci yüzyıl başlarında, Arabistan Yarımadasının iç bölgelerindeki Anizah kabilesinden birçok ailenin göçebelikten vazgeçip, Basra Körfezi kıyılarına yerleşmesi Kuveyt şehrinin, buna bağlı olarak da devletin temelini teşkil etmiştir. 1756’da halk, as-Sabah soyundan bir şeyh seçti. Böylece, bağımsız Kuveyt Emirliği kurulmuş oldu.

Irak-İran Savaşı'nda Irak'ı destekleyip savaş döneminde Irak'a borç veren Kuveyt 2 Ağustos1990'da Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak tarafından işgal ve ilhak edildi. Hüseyin, monarşiyi kaldırıp yeni bir Kuveyt İdaresi kurdu. BM Güvenlik Konseyi tarafından yetkilendirilen 34 ülkeli koalisyon kuvvetleri Kuveyt'i kurtarmak için Körfez Savaşı'nı başlattı. 6 hafta süren çatışmalardan sonra Irak birlikleri 26 Şubat1991'de Kuveyt'ten çekilmek zorunda kaldı. Ama Irak birlikleri çekilirken petrol kuyularını ateşe verdi, bu yangın 9 ay kadar sürdü ve 5 milyar dolarlık zarara yol açtı. Savaştan sonra Kuveyt yeniden Emir'in idaresi altına girdi.29 Ocak 2006'dan beri de ülkeyi Sabah El-Ahmet El-Cebir El-Sabah yönetmektedir.

Ülke nüfusu 2,418,393’dir. Yerli halk Arap’tır. Önemli şehirleri arasında Havalli, Salimiya yer alır. Başşehir Kuveyt, dünyanın en modern şehridir. Fakat 1991’de Irak’ın işgaliyle şehir büyük tahribat görmüştür. Petrolden sağlanan gelir yüzünden, ülkede hayat seviyesi çok yükselmiştir. Eğitim ve sağlık hizmetleri parasızdır.

Kuveyt halkının büyük bir çoğunluğu Müslümandır. Fakat bunun yanında Hindu ve Hıristiyanlar da vardır. Anayasayla tam bir inanç hürriyeti sağlanmıştır. Halkın kullandığı dil ve resmi dil aynı olup, Arapçadır.

Kuveyt toprakları genelde düz veya hafif dalgalıdır. Bu monoton yapıyı tek tük tepeler veya hafif çukurluklar biraz değiştirir. Deniz seviyesinden itibaren yükseklik, güneyde 305 m’ye ulaşır. .Kıyı kesiminde geriye kalan arazi, büyük, tuzlu bataklıklarla kaplıdır. Kuveyt’in kuzey, batı ve merkez bölgelerinde “playas” denen çöl havzaları vardır. Bunlar kış yağmurlarıyla dolar. Böylece Bedevilerin önemli su kaynaklarını meydana getirirler.

İklim, yarı tropikal. Körfezin sıcak sularının özellikle kıyılarda etkisi vardır. Eğer yeterince yağmur yağarsa çöl, mart ayının ortalarından nisan ayı sonuna kadar yeşillenir. Fakat nisan ve eylül ayları arasındaki kurak dönemde müthiş bir sıcaklık vardır. Normalde gündüz 52°C’dir. Bazan 74°C’ye kadar yükselir. Hava kışın daha elverişlidir. İç kesimlerde ara sıra kırağı bile yağar. Ekim-nisan aylarına dağılan yıllık yağış ortalaması 3 ila 18 mm’dir. Ama bir sağanakta günde oldukça fazla yağmur yağabilir. Kuzeybatıdan sık sık esen rüzgarlar genellikle sıcak ve nemli olup, haziran ve ekim ayları arasında eser. Sıcak ve kuru güney rüzgarları, ilkbahar ve yaz başlarında hakim olan rüzgarlardır. “Tauz” denen korkunç toz fırtınaları çoğunlukla kışın meydana gelir. Bu fırtınalar bazen günlerce sürer.