Küba Vizesi
Küba Vizesi Başvuru

Küba Ticari Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar:

 • Pasaport (Küba seyahati sonrası en az 1 yıl geçerli),
 • Pasaport fotokopisi (kişisel bilgilerin ve işlem görmüş sayfaların)
 • 2 adet fotoğraf (beyaz fon üzeri-güncel),
 • İmza Sirküleri fotokopisi
 • Ticari Sicil Gazetesinin fotokopisi,
 • Faaliyet Belgesi (Güncel)
 • Vergi Levhası fotokopisi,
 • Şirkete ait banka hesap cüzdanı fotokopisi (En az 2500 TL bakiyesi olan, son 3 aylık dökümü ile)
 • Davetiye (Küba’da iş ilişkisi içinde olduğunuz firmadan)
 • Uçak ve otel rezervasyon bilgileri
 • Seyahat Sağlık Sigortası

Küba Turistik Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar:

 • Seyahat tarihinden itibaren 6 aydan fazla geçerli pasaport
 • Pasaport fotokopisi (kişisel bilgilerin ve işlem görmüş sayfaların)
 • 2 adet fotoğraf (beyaz fon üzeri-güncel)
 • Uçak ve otel rezervasyon bilgileri
 • İş yerinden konsolosluğa hitaben yazılmış Küba vizesi başvuru dilekçesi
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Küba Vizesi Ve Küba Tarihçesi

  Küba, Karayiplerde bir ada ülkesi. Küba'nın kuzeyinde Birleşik Devletler , batısında Meksika,Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika, ve güneydoğusunda Haiti ve Dominik Cumhuriyeti uzanır.

  Küba'nın başkenti olan Havana'nın nüfusu yaklaşık olarak on bir milyon kişidir. Kentin bir bölümü buraya ilk gelen koloniler tarafından 1519 yılında bir liman kenti olarak inşa edilmiştir. Bu tarihi kent 1982 de UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak açıklanmıştır. Havana'da birçok müze ve farklı kültürlerden etkilenerek restore edilmiş ihtişamlı saraylar bulunmaktadır.

  Küba'da iki çeşit para birimi vardır CUC 1cuc=1euro ( Turistler için ).Kendi kullandıkları para birimi= Peso Bunu sadece kendileri kullanıyor. Bu para birimi sadece devletin desteklediği yerlerde geçiyor. CUC ise sadece turistler tarafından kullanılıyor. Fiyatları devlet belirliyor.

  Küba’nın tek parti egemenliğine dayalı sosyalist bir devlet yapısı vardır. Küba Komünist Partisi’nin (PCC) devlet yönetimindeki ağırlığı 1976 Anayasasında açıkça belirtilmiştir. 1958 yılında diktatör Fulgencio Batista’nın devrilmesiyle iktidara geçen ve uzun yıllar ülkeyi yöneten Fidel Castro, 2008 yılında sağlık sorunları nedeniyle yetkilerini kardeşi Raul’e devretti. Amerika ambargosu ve dışarıya kapalı düzeni yüzünden her zaman bazı sıkıntılarla karşı karşıya olan Küba’da Raul’un devlet başkanı olmasından sonra bazı reformlara izin vermesi ülkenin biraz nefes almasını sağladı. Özellikle turizm konusunda yapılan yenilikler ülkenin en büyük gelir kapılarından birini açmış oldu. Bugün Küba’da turistler için çok çeşitli imkanlar ve seçenekler bulunuyor.

  Küba vizesi ile gideceğiniz Küba, pek çok yönden ilginç bir ülkedir. Bazı kısıtlamalar ve ekonomik yetersizlikler olmasına karşın Küba’da sokaklarda yatan evsizler ya da fakir doğu ülkelerinde görülebilecek yoksulluk görüntüleri göremezsiniz. Küba’da barınma, sağlık ve eğitim hizmetleri ücretsizdir. Eğitim bütün kademelerde parasız ve 6-11 yaşlar arasında zorunludur. Marksist ilkelere dayandırılmış olan eğitim sisteminde ders programlarını pratik uygulama ve çalışmayla birleştirilen bir yöntem izlenir. Yetişkinlere yönelik eğitim programlarına da önem verilmektedir. Yüzde 96’ya varan okuryazar oranıyla, bu alandaki hedefler büyük ölçüde gerçekleştirilmiştir.

  Kitle iletişim araçları devletin denetimindedir.

  Küba’da büyük ölçüde şeker, tütün ve nikel üretimiyle ihracatına dayanan ve merkezi planlamaya göre yönlendirilen bir ekonomi yürürlüktedir. Geri ve dışa bağımlı bir ekonomiyi devralan sosyalist yönetim, eski SSCB’den alınan geniş çaplı yardımlarla kapsamlı bir kalkınma program uygulayarak özellikle tarımda önemli bir dönüşüm sağlanmıştır.

  Buna karşılık sanayide yapısal bir değişimi hedef alan planlardan alınan sonuçlar hala sınırlı sayılabilecek bir düzeydedir. Tüketim mallarında sık sık ortaya çıkan tıkanıklıklar bir başka ekonomik sıkıntıyı oluşturur. Değişik verilere göre kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 2000 ABD Doları’dır.

  Küba Kuzey Atlantik yüksek basınç kuşağının güneybatı ucunda yer aldığından, kışın kuzeydoğu alize rüzgarlarının, yazın da doğu ve kuzeydoğudan esen rüzgarların etkisinde kalır. Gulf Stream’I oluşturan sıcak akıntılar da kıyı şeridi boyunca yumuşatıcı bir etki yaratır. İklim Kurak (kasım-nisan) ve yağışlı (mayıs-ekim) iki mevsimle belirlenen yarı tropik bir yapı gösterir.

  Yıllık ortalama sıcaklık 26 C düzeyindedir. Ocak (23 C) Ve Ağustos (28 C) ortalamaları arasında az bir fark vardır. Büyük bölümü tropik fırtınalar sırasında düşen yıllık yağış miktarı ülke genelinde 1380 mm’ye kadar iner. Haziran-Ekim arasında görülen ve saatte 265 km’ye varan bir hıza ulaşabilen kasırgalar bazen büyük yıkımlara yol açar. Küba’nın zengin bitki örtüsü şeker kamışı, kahve ve pirinç plantasyonlarının açılmasıyla büyük ölçüde daralmış olmasına karşın, hala birçok değişik turu kapsar. Çam, maun, abanoz, kral palmiyesi ve kapok ormanları çok değerli bir kereste kaynağı oluşturur. Bir tür ulusal simge olan ve hemen bütün kırsal yörelerde yetişen kral palmiyesi ağaçlarının boyu 15-23 m’ye ulaşır.

  Küba vizesi Ankara vize merkezleri danışmanları ile eksiksiz şekilde yapılmaktadır.