İtalya Vizesi

İtalya Vizesi İle Schengen Üyesi Ülkeler Arasında Serbest Dolaşım Hakkına Sahipsiniz

1995 yılında kabul edilen Schengen Antlaşması ile üye ülkeler arasındaki iç sınırlar kalkmış ve dolaşım serbestliği sağlanmıştır. İtalya, 1997 yılında bu sözleşmeye dahil olmuştur ve şu an üye olan 26 ülke arasında yer almaktadır.

İtalya vizesine sahip olduğunuz takdirde Schengen üyesi ülkeler arasında serbest dolaşım hakkınız bulunur. Yalnız, vizeyi kullanabilmeniz için Avrupa’ya girişi ülke üzerinden gerçekleştirmeniz gerekir. Diğer ülkelerde dolaşımınız sırasında görevliler tarafından İtalya seyahati yapmış olmanız beklenecektir.
Kısa süreli İtalya vizesi başvurularında Konsolosluk direkt başvuru kabul etmemektedir. Oturum izni dışında kalan İtalya vizesi başvuruları, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık firmaları üzerinden gerçekleştirilmelidir. Bu firmalar size vize ile ilgili bütün bilgileri sağlamakta ve başvurunuz sırasında istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanmasında yardımcı olacaktır. Vize merkezleri olarak deneyimli ekibimiz ile birlikte vize işlemlerinizin en başından sonuçlandığı ana kadar yardımcınız olmaktayız. Hangi vize için ne gibi evraklar gereklidir. Başvuru sıralamasında hangi yol izlenmelidir. Hangi şekilde vize işlemimizin tamamlanması sırasında sorun yaşamayız. İşte bu gibi bir çok konuda sizlere yardımcı olmaktayız.
Ayrıca İtalya, Ağustos 2014 tarihinden itibaren ekspres vize uygulamasını yürürlüğe sokmuştur. Ekspres İtalya vizesi istenmesi durumunda başvurudan itibaren 24 saat içerisinde vize işlemleri tamamlanmaktadır. Böylelikle son dakika çıkan işleriniz ya da seyahat planınız için İtalya vizesi almak artık çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

İtalya Vizesi Başvurusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Başvuru sırasında ibraz edeceğiniz pasaportun, seyahatinizin sona eriş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresi olması istenir. Aksi durumda konsolosluk başvurunuzu kabul etmeyebilir. Geçerlilik süresi 6 aydan az olan pasaportla yapılan başvurularda vize işlemi tamamlanmış olsa dahi ülkeye giriş sırasında sınır görevlileri tarafından girişiniz onaylanmayabilir.
Aynı zamanda konsolosluk, İtalya uçak bileti ve otel rezervasyonunu onaylanmış bir şekilde başvuru belgeleriniz arasında görmek istemektedir. Belgeler arasında seyahatiniz boyunca sizi güvence altına alacak sağlık sigortanız da mutlaka bulundurulmalıdır.

İtalya Turistik Vizesi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 • Vize başvuru formu: İtalya vizesi talep formu konsolosluk veya yetkili danışmanlık firmalarından temin edinilebilir ve eksiksiz doldurulması gerekir.
 • Pasaport: En az 6 ay geçerlilik süresi bulunması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekir.
 • Biometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş beyaz fonlu 2 adet biometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Hesap cüzdanı: Son 3 aylık hesap bilgilerini kapsamalıdır.
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Sağlık sigortası: Vize süresini kapsayan, uluslararası geçerlilikte ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.
 • Rezervasyonlar: Seyahat edecek kişinin ismi üzerine gerçekleştirilmiş, gidiş - dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonlarının belgesi istenmektedir.
 • Taşınamaz eşya bildirimi: Kişinin üzerine veya ailesi üzerine kayıtlı olan ev, arsa, araba gibi değerli mal varlıklarına ilişkin tapu veya ruhsat bildirimi istenmektedir.

Şirket sahipleri için istenen ek belgeler;

 • Vize talep dilekçesi: Antetli kağıt üzerine seyahat nedeni, süresi, varsa sponsoru yazılmalı ve vize süresi bitmeden ülkeden ayrılacağınız belirtilerek hazırlanmalıdır.
 • İmza sirküleri: Şirket yetkilisi tarafından imzalı ve noter onaylı olmalıdır.
 • Vergi levhası fotokopisi: Bulunulan yıldan önceki 1 yılın vergi ödemelerine ilişkin bilgi içermelidir.
 • Faaliyet belgesi: Son 3 yıl içerisinde Schengen vizesi almış kişiler yalnızca fotokopisini sunabilirler.
 • Ticari sicil gazetesi fotokopisi

Çalışanlar için istenen ek belgeler;

 • Vize talep dilekçesi: Antetli kağıt üzerine seyahat nedeni, süresi, varsa sponsoru ve vize süresi bitmeden ülkeden ayrılacağınız belirtilerek hazırlanmalıdır.
 • SSK işe giriş bildirgesi
 • SGK hizmet döküm belgesi
 • Maaş bordrosu

Öğrenciler için istenen ek belgeler;

 • Öğrenci belgesi: Okuldan güncel tarihli olarak alınmalıdır.
 • Muvafakatname: Seyahat edecek bireyin 18 yaşından küçük olması durumunda istenir. Anne baba tarafından hazırlanan belge noter onaylı olmalıdır.
 • Gelir belgesi: İtalya vizesi talep eden öğrencinin gelirlerini karşılayacak kişiye ait belgelerdir. Banka hesap cüzdanı, maaş bordrosu, tapu, ruhsat ve varsa kira geliri gibi belgeleri kapsamaktadır.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi İçin Neler Gerekli?

Yalnızca turistik gezi amacıyla yurt dışına çıkmayabilirsiniz. Bir aile bireyi veya bir arkadaşınızı ziyaret için de İtalya aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat diğer başvurunun aksine bu başvuruda ibraz edilmesi gereken belgelerden sorumlu tek kişi siz değilsiniz. Yanına gideceğiniz kişinin kimlik bilgileri, yanında kalacaksanız adresi gibi ekstra belgeler konsolosluk tarafından talep edilmektedir.
Bu nedenle gidiş amacınızın ne olduğu başvurusu sırasında önemlidir. Sizden istenecek olan belgeler gidiş amacınıza göre farklılık göstermektedir. İtalya turistik vizesi için ayrı belgeler istenirken, İtalya çalışma vizesi, İtalya oturma vizesi gibi uzun süreli kalımlar için gerekli vize işlemlerinde istenecek belgeler farklı olmaktadır. Bu gibi durumlarda sorunlar ile karşılaşmamak adına vize işlemlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştiren deneyimli bir firmadan yardım alabilirsiniz. Böylelikle işlemlerinizin takibini ve resmi evrak işlerinizin takibini sizler için firmanın yapmasını isteyebilir ve uzun vakitler harcamadan kolaylıkla ve kusursuz bir şekilde vizenizi alabilirsiniz.
Davetiye: İtalya vatandaşı veya çeşitli sebeplerle ülkede ikamet eden kişi tarafından yazılmış davetiyedir. Davetiyenin aslı veya mail – faks yoluyla gönderilmiş sureti kabul edilir. Belge içerisinde davet eden kişinin adı, soyadı, ikamet adresi, ne kadar süreyle İtalya vizesi talep ettiği, seyahat nedeni gibi bilgilerin eksiksiz bir şekilde yer alması gerekmektedir.
Kimlik fotokopisi: Davet eden kişi İtalya vatandaşıysa kimlik, ülkede ikamet eden yabancı uyruklu biriyse oturum izni fotokopisi sunulmalıdır.
Gelir belgesi: Davet eden kişinin son 3 aya ait maaş bordrosu veya gelirlerini gösteren belgeleri kapsamaktadır.

İtalya Erasmus Vizesi İçin Neler Gerekli?

Üniversite hayatınız boyunca veya mezun olduktan sonra İtalya üniversitelerinden birinde eğitim almak için İtalya Erasmus vizesi almanız gerekmektedir. Bu öğrenci değişim programından yararlanmak için İtalya Konsolosluğu sizden bazı ek belgeler istemektedir. Başvuruda bulunmadan önce bu belgelerin neler olduğunu iyi bir şekilde araştırmalı ve eksik evrak bırakmadan başvuruda bulunmalısınız.
Diploma: Eğer lisans eğitiminizi tamamladıysanız okulunuzdan alacağınız diplomanızın sunulması beklenmektedir.
Öğrenci belgesi: Hali hazırda öğrenci olanlar için okuldan onaylı öğrenci belgesi ve alınan derslerin dökümünü içeren transkript istenmektedir.
Önceki vize bilgileri: Pasaportunuzun biometrik bilgilerinin ve varsa daha önce alınan vizelerin fotokopilerini kapsar.
Teminat: Ülkede takip edilecek eğitim programı ve eğitim süresince konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminat istenmektedir.
Eğitim programı sertifikası: Bulunulan ülkede takip edilen eğitim programı mevcut ise bu programa ait sertifikanın sunulması gerekir.