İspanya Vizesi

İspanya hususi (bordo) pasaport sahibi T.C. Vatandaşlarından vize talep etmektedir. Diplomatik, Yeşil ve Gri pasaport sahipleri İspanya da 90 gün süre ile vizesiz kalabilir.

İspanya vize başvurusu, Ankara İspanya Konsolosluğu memurları tarafından belirlenen evrakların temini ile mümkün olmaktadır. Zaman zaman İspanya Konsolosluk Vize Departmanı kısa süreli İspanya vize başvuru için gereken evraklarda değişiklikler ve güncellemeler yapabilmektedir.

İspanya vize başvurunuzun eksik veya yanlış hazırlanmış evraktan dolayı olumsuz sonuçlanmasını önlemek adına vize danışmanlarımızdan e-mail adresinize günce evrak listesini talep edebilirsiniz.

Vize danışmanlarına: 0312 428 78 40 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Kısa süreli İspanya vize başvuruları 27.09.2014 tarihi itibarı ile yetkilendirilmiş kurum aracılığı ile yapılmaktadır. İspanya Konsolosluğu şahsi yapılacak kısa süreli ispanya vize başvurularını kabul etmemektedir.

1. Ulusal (uzun süreli) vize başvuruları:

  • Aile birleşimi,
  • Çalışma vizesi,
  • Eğitim vizesi gibi İspanyada uzun süreli ikamet gerektirecek vize başvuruları İspanya Konsolosluğuna şahsen yapılmaktadır.

2. Kısa süreli ispanya Vizeleri:

  • Turistik gezi vizeleri,
  • Ticari (fuar, toplantı, konferans gibi) vizeler,
  • Sportif veya kültürel faaliyet vizeleri,
  • Akraba veya arkadaş ziyaret vizeleri,
  • Tedavi amaçlı vizeler.

İspanya Vize başvurusunda dikkat edilecek hususlar:

İspanya Konsolosluğu tarafından taleb edilen evrakların güncel terihli olmasına dikkat edilmelidir. 15 günden daha eski tarihte alınmış evraklar ile yapılan başvurular işleme alınmamaktadır veya ayni evrakların yeni tarihli olanları talep edilmektedir.

Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, en az iki boş sayfası olan, seyahat dönüş tarihinden en az 3 ay daha geçerli olarak tarif edilmektedir. Pasaportun zedelenmemiş, sayfa bütünlükleri bozulmamış olmasına da dikkat edilmektedir,

İspanya Vize Başvuru Formu: İspanya Vize Başvuru Formu, İngilizce büyük harfler ile karalama yapılmadan mavi tükenmez kalem ile doldurulmalı, forma yazılan bilgilerin doğruluğu İspanya vizesi başvuru sahibi sorumluluğundadır.

Fotoğraf: Son 3 ayda çekilmiş, başka vize almada kullanılmamış, 35x45 ölçülerinde, arkası beyaz fon. Başörtü kullanan kişilerin çektirdikleri fotoğraflarda yüzün kapalı olmamasına dikkat edilmektedir. Gözlük, şapka gibi aksesuarlar ile çekilmiş fotoğraflar kabul edimemektedir.

Sosyal güvence durumunu açıklayan belgeler: SGK’ dan alınmaktadırlar, kaşeli ve imzalı olarak talep edilmektedirler

Sahibi veya çalıştığınız şirketin güncel evrakları: Bu belgelerin A4 kağıdına okunaklı, karartma veya çizgi olmayan fotokopileri yeterli görünmektedir. Vergi levhası ve Faaliyet belgesinin güncel olmasına dikkat edilmeli.

Maddi durum belgeleri: Bankadan alınmış vadesiz hesabınıza ait son 3 ay banka hesap ekstresi, banka memuru tarafından imzalı ve kaşeli ise işleme alınmaktadır. Son kullanılabilir bakiyenin en as 3 500 TL olmasına özen göstermelisiniz.

Tam Vukuatlı Nufüs Kayıt Örneği: Güncel tarihli, kaşeli imzalı, tüm aile fertleri ve yerleşim yeri işlenmiş olmalı.

İspanya SCHENGEN bölgesine üye olduğundan İspanyadan alınan vizeler ile diğer SCHENGEN ülkelerine de geçiş yapabilirsiniz.

İspanya Vizesi bir ayni zamanda Schengen Vizesidir.

Schengen üye ülkelerin belirledikleri kurallar gereği İspanya vize başvurunuz daha önce alınmış randevu tarihinde parmak izi uygulamasının ve diğer belirlenen evrakların ibrazı ile mümkün olmaktadır.

Daha önce randevu almadan parmak izi uygulama merkezleri ispanya Vize başvurusu yapmak isteyen kişileri kabul etmemektedir.

İspanya Vizesi başvurusu için gereken Parmak izi randevusunun alınması adına vize danışmanlarımızdan yardım talep edebilirsiniz: 0312 428 78 40

Başvuru yapıldıktan sonra İspanya Konsolosluğu tarafından ekstra evrak veya görüşme talep edilebilir, böyle bir durumda Sizlere ispanya Vize başvuru Formunda beyan ettiğiniz irtibat bilgilerinizden ulaşılacaktır. Vize başvuru formundaki bilgilerin doğruluğundan emin olun.

Konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmek ile beraber ispanya vize başvuruları 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Daha önce İspanya veya başka Schengen üye ülkesinden vize almış kişilerin vize başvuruları diğer kişilerinkine oran ile daha erken sonuçlanmaktadır.

Şu anda kullandığınız ve İspanya vize başvurusu yaptığınız pasaportunuzdan başka (süresi dolmuş) bir pasaportunuzda alınmış vizeler var ise bu vizelerin fotokopilerini başvuru evrakların arasına eklemenizin faydası olur.

İspanya Vize başvuru evrakları, süreci, başvuru formunun, dilekçenin doldurulması veya ilgili başka bir konu ile sorularınızı vize danışmanlarımıza mesai saatleri içerisinde sorabilirsiniz: 0312 428 78 40

İspanya vize başvurusunun sonuçlanma süresi ve şekli tamamen İspanya Konsolosluğu Vize Departmanında görevli memurlarının ve Konsolosluğun inisiyatifindedir.

İspanya Başvuru Formu için tıklayınız.