İngiltere Vizesi

İngiltere Vize uygulamaları hakkında bilgiler:

Birleşik Krallığa (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - Kuzey İrlanda, İskoçya – Scotland, Galler – Wales) seyahat etmek isteyen Umuma mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Vize uygulamasına tabi tutulmaktadırlar. Diplomatik pasaport hamili olan kişiler ise 6 aylık süre içinde 90 gün kalmalı aşmayan seyahatlerinde İngilter Vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

T.C. Vatandaşlarından ülkelerini ziyaret ön koşulu olarak Vize talep eden ülkelerin Türkiye Cumhuriyetinde açtıkları temsilciliklerin İngiltere Vize ve göc idaresinin Türkiyede temsil eden Büyük Elçilik, Konsolosluğun belirlediği şartların yerine getirilmesi, bazı evrakların ibraz edilmesi ile Ankara ve İstanbuldan Vize başvuruları yapılabilmektedir.

Ankara İngiltere Konsolosluğu : Şehit Ersan Cad. 46/ A, Çankaya, ANKARA İstanbul İngiltere Konsolosluğu: Meşrutiyet Cad. 34, Beyoğlu, İSTANBUL Konsolosluk Vize Departmanı hafta içi her gün 09.00 – 12.00 arası hizmet vermektedir. Antalya Ticaret odasında haftanın iki günü, ekstra ücret karşılığında İngiltere vize başvuruları kabul edilmektedir.

İngiltere'den aktarmalı başka bir ülkeye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları transit vize için başvuru yapmalılar. Ancak söz konusu aktarma 24 saatte (onward flight) içinde olacak ise ve gidilecek diğer ülkenin Vizesi ile ilgili tüm şartlar yerine getirilmiş ise kişi İngiltere transit vize işlemlerinden muaf (transit without visa concession) tutulur.

Birleşik Krallık Vize Başvuru Merkezi memurları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize başvurusuna sebep olan ziyaret (seyahat) amacına göre farklı evraklar talep etmektedirler.

 • Kısa Süreli (Turistik amaçlı) Turistik ziyaret vizeleri,
 • Ticari bir faaliyette bulunmak amacı ile Ticari Vizeler,
 • Davet ile (aile, arkadaştan) vize başvurusu yapılan Aile Ziyareti Vizeleri.

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi, ülkelerinde daha uzun süre ile kalmak veya oturum almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına, uzun süreli vize başvurusunda bulunabilme hakkını tanımaktadır.

Belirlenen tüm evrakların eksisksiz ve güncel tarihli olma şartı aranmaktadır. Uzun süreli oturum (D Tipi) Vizeler:

 • Çalışma Vizeleri,
 • Öğrenim Vizeleri,
 • ERASMUS Vizeleri,
 • Aile birleşimi Vizeleri.

Vize danışmanlarından seyahat amacına uygun güncel İngiltere başvuru evrak listesini e-mailinize iletilmesini TALEP EDİN.

BİRLEŞİK KRALLIK VİZE BAŞVURU PROSEDÜRÜ:

Vize tiplerine göre istenilen evraklar farklılık göstermektedir. Zaman zaman bu talep edilen evraklarda güncellemeler yapılabilmektedir. Ankara vize işlemlerinde görevli Konsolosluk memurları gerekli gördükleri durumlarda İngiltere Vize başvuru sahiplerinden ekstra evrak talep edebilmektedirler. Dikkat edilmesi gereken başka bir konu Ankara’dan Vize alınması için hazırlanan evrakların yeni tarihli, sayfa bütünlüğü bozulmamış, yazıların okunaklı, sayfaların temiz olması.

Ankara’ dan İngiltere Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklar arasında İngiltere Vizesi Başvuru Önbilgi formu yer almaktadır. Bu formun çok dikkatli bir şekilde, kişinin bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde sisteme girilmesi son derece önemlidir. İngiltere Vizesi başvurusunun online yapılmaktadır. Başvuruya uyumlu olan tarayıcılar:

 • Firefox 25,
 • Explorer 10, 9 yada 8,
 • Chrome 30 yada 29.

İngiltere Vizesi başvurusunun olumlu bir şekilde sonuçlanması diğer kritik faktörlerden biri başvuru sahibinin ön bilgi formunda beyan ettiği Mali Bilgileri. Başvuru sahibinin Ön Bilgi Formunda Beyan etmiş olduğu Mali Bilgiler ile başvuru esnasında Mali Bilgileri destekleyeci belegeler olarak sunduğu aylık ve yıllık kazançların uyumu çık dikkatli bir şekilde irdelenmektedir. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanması büyük ölçüde bu kriterin tatmin edici ve tutarlı olmasına bağlıdır.

Ön Bilgi Formundaki Mali ve diğer bilgilerin doğru doldurulması konusunda zvize danışmanlarından yardım TALEP EDİN. İngiltere Vize başvurusunda bulunacak T.C Vatandaşı olan kişilerin Pasaportlarında daha önceden alınmış ve süresi dolmuş İNGİLTERE VİZESİnin olması, her yeni İngiltere Vize başvurusunun Konsolosluğun yetkili kıldığı aracı başvuru vizemerkezlerinde Parmak izi uygulamasından muaf tutulacakları anlamına gelmez.

BİYOMETRİ UYGULAMASI:

Biyometri (parmak izi) uygulaması seyahat amacına göre farklılık gösteren başvuru evraklarının tamamının eksiksiz olarak temin edilmesi ve İngiltere Konsolosluk Sistemine online girilmesinden sonra, Konsolosluk Vize Harcının online ödenmesi neticesinde alınacak randevu ile mümkün olmaktadır.
Başvuru evrak listesi, Biyometri uygulama randevusu hakkında bilgi, vize danışmanlarını telefonlardan arayarak edinebilirsiniz.
İngiltere Konsolosluğu Ankaraya hitaben yazılmış İngiltere Vize Talep dileçesi, Dilekçede:

,

 • Pasaport no, açık ve tam yazılmış isim,
 • Planlanan Seyahat Tarihleri,
 • Konaklama bilgileri,
 • Seyahat esnasında masrafların kim tarafından karşılanacağı,
 • Seyahat tarihinde T.C ye dönülecek taahütü.
 • Öğrencilere sponsor olan kişilerin imzası ve akrabalık derecesi.

İngiltere Vize başvurusunda bulunacak kişi Öğrenci ise, eğitime devam etttiği oluldan alınmış kaşeli imzalı Öğrenci Belgesi. 18 yaşından gün almamış ise taahütname SSK (bordrolu) çalışanların, son 3 aya ait maaş bordrolarının orijinalleri, çalıştıkları şirketin antetli kağıdına, şirketteki pozisyonları, seyahat tarihlerinde izinli olduklarına dair imzalı, kaşeli resmi evrak.
SGK İşe Giriş Bildirgesi, son çlaışmakta olduğunuz işyerinden alınmış. Kaşeli imzalı. G.ncel tarihli olarak talep edilmektedir.
Seyahat dönüş tarihinde şirketteki görevlerine devam edecekleri taahütü.
BAG-KUR (Şirket sahibi/ Ortağı) olan kişilerin şirketteki ortaklık şeklinin (hisselerini) belirtilmiş olduğu son hallit TC Sicil Gazetesi.

Şirketin diğer güncel evrakları:

 • Bir önceki yıla ait Vergi Levhası Fotokopisi,
 • İmza Sirküsü,
 • Bağlı bulundukları Ticaret Odasından ingilizce olarak alınmış faaliyet Belgesi. Kamu çalışanları (Devlet Memuru) çalıştıkları kurumdan alınmış orijinal İzin Belgesi. Çalıştıkları kurumun Kimlik Kart fotokopisi. Son üç ayın bordro orijinalleri.

 

Oda Mensubu (avukat, eczacı…), bağlı bulundukları odadan alınmış Faaliyet Belgesi fotokopisi, Oda Kayıt Belgesi fotokopisi.
Çiftçilerden yeni tarihli alınmış Çiftçilik Belgesi talep edilmektedir. Çalıştıkları toprakların tapu fotokopileri.
Emekli kişilerden yaşlılık maaşlarının yatırıldığı bankadan alınmış son üç aya ait vadesiz hesabın Banka Hesap Ekstresi. İmzalı, kaşeli.

 

Ev Hanımlarının İngiltere vize başvurusu yapabilmeleri birinci derece akraba olan kişilerin bu seyahatlerinde kendilerine maddi destek vereceklerini beyan etmesi ile mümkün olmaktadır. Sponsor olacak kişi ile başvuru yapan ev hanımının akrabalık derecesi güncel tarihli, kaşeli-imzalı Tam Vukuatlı Nufüs Kayıt Örneği ile ispatlanmaktadır. Alınan belgede tüm aile fertleri ve yerleşim yeri işlenmiş olma şartı aranmaktadır.
SGK Hizmet Dökümü, Konsolosluk tarafından talep edilen başka bir evraktır. SGK Hizmet Dökümü e-devlet şifresi ile alınmış olması durumunda barkotlu olarak talep edilmektedir. Şirketten alınan evrak ise imzalı ve kaşeli olarak tariff edilmektedir.
İngiltere Vatandaşı akraba veya arkadaş ziyaretinde bulunmak isteyen kişiye İngiltereden davet gönderen kişinin açık irtibat bilgilerin olduğu Davet.

Davet eden kişinin İngiltere Kimlik Kart Fotokopisi talep edilmektedir.

İngiltere Vizesi başvurusunda bulunacak kişinin sosyal güvence durumuna, planan seyahat amacına göre farklılık gösteren güncel İngiltere Vize Başvuru evraklar hakkında bilgi için Vize Danışmanlarından yardım TALEP EDİN.

Tam ve eksiksiz hazırlanmış evrakları aşağıdaki adrese kargo, kuriye veya üçüncü bir şahıs aracılığı ile ulaştırabilirsiniz. Şahsen evrak teslim etmek için randevu talep edilmemektedir. Cinnah Caddesi, Bükreş sok 19/ 8, 06680. Çankaya/ ANKARA.

İngiltere Konsolosluğu tarafından belirlernen İngiltere Vizesi başvuru evrakları:

 • Kontrol edilmektedir, konsolosluk sıralaması ile düzenlenmektedir,
 • Bilgiler online olarak sisteme girilmektedir,
 • Konsolosluk Vize harçlarının ödenmesi,
 • Biyometri randevusu,
 • Randevu tarihinde eşlik edilmesi,
 • Pasaport işlem gördükten sonra Konsolosluktan alınıp adrese kargo ile iletilmesi.

Ankara’daki ofisimize 413, 113, 408, 135 nolu toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Farabi sokak durağında indikten sonra Kuğulu Park istikametine yaklaşık 300 metre ilerliyorsunuz. Ofisimiz Cinnah Caddesi ile Bükreş sokağın kesiştiği noktadadır.

İngiltere Vize başvuru süresi Konsolosluk tarafından 20 iş günü olarak belirtilmiştir.

İngiltere ekstra (150 GBR) ücret karşılığında ekspres vize uygulaması hakkı tanımaktadır. Vize işlem süresi 3 iş günü.

İngiltere Başkonsolosluğu seyahat planlayan kişilerin talepleri doğrultusunda değişikliklk gösteren sürelerde vize alma hakkı tanımaktadır.

İngilterede uzun süre ile veya sık ziyaretlerde bulunulmasına sebep olan destekleyici belgeler talep edilebilmeltedir. Bu belgelere ilaveten Konsosluk Vize Departmanı memurları tarafından ekstra görüşme veya evrak talep edilebilmektedir.

Vize süreleri yatırılan Konsolosluk harç miktarına göre farklılık göstermektedir:

 • 6 ay,
 • 12 ay,
 • 60 ay,
 • 120 ay.

Pasaportun süresi, talep edilecek vize süresi için belrleyicidir. 18 yaşından gün almamış kişilerin alabilecekleri maksimum vize süresi 60 ay olarak belirlenmiş durumdadır. Ankara’ dan acil yapmak istediğiniz İngiltere Vize başvurularınız için 05326317057 Nolu telefonu arayarak destek alabilirsiniz.

Ankara İNGİLTERE VİZESİnin verilip verilmemesi, vizenin sonuçlanma süresi, verilen vizenin süresi tamamen Ankara İngiltere Konsolosluğu Vize departmanının inisiyatifindedir.