Hindistan Vizesi

 

ANKARA HİNDİSTAN KONSOLOSLUĞU VİZE İŞLEMLERİ:


Hindistan Vizesi Hakkında:

Hindistam kapı vizesi uygulamamaktadır. Hindistana seyahat planlayan TC vatandaşlarının seyahat planladıkları tarihten en geç 15 gün önce vize başvurusunda bulunmaları tavsiye edilmektedir.

Hindistan Vize başvurusu için randevu alınması vize başvuru ön koşuludur. Hindistan Konsolosluğu online olarak doldurulan Hindistan Vize başvuru formları değerlendirdikten sonra başvuru sahiplerine 15 gün sonrası için randevu vermektedir.

Acil Hindistan vize hattı: 0533 063 64 06

Başvuru sahibi randevu tarihinde diğer evrakları ile birlikte şahsen gelip parmak izi uygulamasına tabi tutulmaktadır.

Randevu alınması, vize talebinionline İngilizce olarak başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması sonucu mümkün olmaktadır.

Başvuru esnasında evraklarda eksiklik tespit edilmesi durumunda vize başvuru ve randevu harçları ödenmiş olmasına rağmen başvuru kabul edilmemektedir ve tekrar ücret ödenerek randevu alınmaktadır, randevu tarihinde eksikler tamamlanmış olarak başvuru müracaatı yapılmaktadır.

Hindistan Konsolosluğu vize başvuru evrakları hakkında bilgi için: 0312 428 78 40

Hindistan vize başvuru evraklarında Hindistan Konsolosluğu görevli memurları tarafından ilaveler veya değişiklikler yapılabilmektedir. Güncel Hindistan vize başvuru evrakları hakkında vize danışmanlarından mail ile bilgi paylaşmalarını talep edebilirsiniz.

TC vatandaşı olup:

  • umuma mahsus pasaport (bordo),
  • hizmet pasaportu (gri),
  • hususi pasaport (yeşil),
  • Türkiyede oturma veya çalışma izni olan yabancıların Hindistan Ankara Konsolosluğu veya Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’na seyahat dönüş tarihinden en az 6 ay daha geçerli olan pasaport ile Hindistan Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Hindistana planlanan seyahatin amacına göre Hindistan Ankara Konsolosluğunun verdiği vize tipleri farklılık gösterebilmektedir:

1. Turistik amaçlı seyahatler için verilen kısa süreli vizeler.

2. Ticari bir görüşme, fuar, kongre katılımı amacı ile yapılan vize başvuruları sonucu verilen kısa süreli Ticari Hindistan Vizeleri,

3. Konferans katılımı, eğitim toplantısı, sportif ve diğer kültürel faaliyetlerde bulunmak amacı ile talep edilen vizeler.

4. Eğitim, çalışmak amacı ile daha uzun süreli ikamet gerektiren Uzun süreli vizeler.

Hindistan’a Ticari amaçla seyahat edecek yolcuların hazırlaması gereken evrak listesidir.

1. Adınıza düzenlenmiş Hindistan’dan gelecek olan Konferans Davetiyesi.

2. Güncel Şirket Evraklarınız.

3. Hindistan ‘dan gelen davetiye yazısı ile birlikte davet gönderen hintli şirketin registrationcertifikate.

4. Şirketiniz tarafındanantetli kağıda yazılmış vize talep dilekçesi.

5. Pasaport en az 6 ay geçerli.

6. 2 adet: 2*2 fotoğraf

7. Uçak rezervasyon

8. Banka hesap döküm, son 3 ay ekstresi son bakiye en az 5000TL

9. İkametgâh. (adınıza doğal gaz elektrik faturası da olabilir)

Hindistan Konsolosluğu tarafından belirlenen vize başvurusu evrakları:

Pasaport : Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli, zedelenmemiş, bütünlüğü bozulmamış olması gerekmektedir. Hindistan vize başvurusu yapılan pasaportun en az 2 boş sayfasının olması talep edilmekmektedir. 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.

Güncel fotoğraf : Başka vize alımında kullanılmamış, son 3 ay içerisinde çekilmiş 5x5 ölçülerinde biyometrik fotoğraf. Arak fonun beyaz olması, fotoğraf çektirenin şapka gözlük gibi aksesuarlarının olmaması, baş örtüsü kullanıyor ise yüzünü kapatmadan çekilmiş olması gerekmektedir.

Online Vize Başvuru Formu : Hindistan Ankara Konsolosluğunun resmi web sayfasından İngilizce olarak online doldurulmuş olarak işlem görmektedir, doldurulan formdaki bilgiler Hindistan vize başvurusu için talep edilen diğer belgeleri destekler nitelikte olmalı, formun son sayfasında fotoğraf taratılıp sisteme tanımlanmaktadır.

Tüm aşamaların doğru bir şekilde tamamlanması sonucu Hindistan Vize başvurusu için randevu tarihi verilmektedir. Randevu tarihinde konfirme edilmiş online Ankara Konsolosluğu Hindistan vize başvuru formunun ıslak imzalı ve fotoğraflı çıktı ile birlikte seyahat amacına göre uygun vize başvuru kategorisine göre hazırlanmış güncel evraklar ile başvuru yapılmaktadır.

Maddi durumu destekleyen belgeler : Son 3 ayın vadesiz hesabına ait hesap ekstresi dökümü, banka memuru tarafından imzalanmış kaşelenmiş olması durumunda kabul edilmektedir. Son kullanılabilir bakyenin en az 3 500 TL olması beklenmektedir.

Ankara Hindistan Konsolosluğu ekstra ücret karşılığında Ekspres Hindistan vize uygulamasına imkan tanımaktadır.

Hindistan ekspres vize hakkında bilgi : 0312 428 78 40

Önemli notlar:

Hindistan vize başvuruları Hindistan Ankara Konsolosluğu veya İstanbul Başkonsolosuğuna, başvuru sahipleri parmak izi uygulamasına tabii tutlacak olmalarından dolayı şahsen yapılmaktadır.

Hindistan Ankara Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahiplerinden ekstra evrak veya görüşme talep edebilmektedir.

MHA (Hindistan İçişleri Bakanlığı) ve MEA (Hindistan Dışişleri Bakanlığı) referans formu:

Çin, Pakistan, Sudan, Afganistan, Bangladeş, İran, Irak, vatandaşı olup TC’ de ikamet ettiklerinden Ankara Hindistan Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunan kişilerin sunmaları gereken, T.C. vatandaşlarından talep edilmeyen evraklar.

Hindistan vize başvurusunun sonuçlanma süresi, vizenin verilip verilmemesi tamamen Hindistan Konsolosluğunun inisiyatifindedir.

Olumsuz sonuçlanan vize başvurularının vize harçları iade edilmemektedir.

Evraklarımıza danışmanlarımıza ulaştırmanız halinde;

  • Online olarak formun doldurulması

· Randevu alınması ve size bu randevuda sizlere eşlik edilmesi

  • Pasaportunuzun konsolosluktan alınıp size ulaştırılması

CİNNAH CADDESİ BÜKREŞ SOKAK 19/8 ÇANKAYA ANKARA