Almanya Vizesi

Almanya Vizesi İle Schengen Ülkelerinde Serbest Dolaşım Hakkına Sahip Olabilirsiniz


Yürürlüğe girdiği 1995 yılından itibaren Schengen üyesi olan Almanya, 20 yıldır bu vizeyi sağlayan en eski ülkeler arasında yer alıyor.

 

1985 yılında hazırlanan Schengen Antlaşması

 

 • Fransa
 • Batı Almanya
 • Lüksemburg
 • Belçika ve
 • Hollanda arasında imzalanmıştır.

1990 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla Batı ve Doğu Almanya birleşerek yürürlüğe girdiği tarihte sözleşmenin esaslarını hazırlamış olan kurucu ülkeler arasında yer almıştır. Bu tarihten itibaren günümüze kadar üye olan 26 ülke arasında serbest dolaşım imkanı sağlayan vizeyi veren en eski ülkelerden biridir.

Almanya Vize İşlemleri İçin Neler Gerekli?

Almanya Vize İşlemleri Almanya, 180 gün içerisinde en fazla 90 günlük ziyaretler için yeşil (hususi), gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaportlardan vize istememektedir. Yalnızca bordo (umumi) pasaportlar giriş ve dolaşım gerçekleştirmek için vize almak zorundadır.

Konsolosluk Almanya vizesi için sunulan başvuru formunu Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilde istiyor. Bu form eksiksiz bir şekilde ve büyük harflerle doldurulmalıdır.
25 Eylül 2014 tarihinden itibaren vize işlemleri için parmak izi verilmesi zorunlu hale geldi. 12 yaşın altındaki çocuklardan fiziksel olarak parmak izi almak mümkün olmadığı için bu bireylerden parmak izi alınmamaktadır. Aynı zamanda son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış ve bu işlem sırasında parmak izini vermiş kişiler de bu uygulamadan muaftır. Parmak izi alınması uygulaması her 5 yılda bir tekrarlanır.

Konsoloklok, Almanya vizesi işlemlerini genelde 10 iş günü içerisinde tamamlıyor. Fakat başvuruların yoğunluğu, yılbaşı, bayram, paskalya gibi tatil günleri ve belgelerle ilgili aksaklıklar olması durumunda bu süre uzayabilir. Bu nedenle seyahatinizden en az 30 gün önce Almanya vizesi başvurusunda bulunmanız tavsiye edilir.


Almanya vizesi almadan önce gidiş amacının ne olduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir. Almanya vizeleri;

 

 • Almanya turistik vizesi
 • Almanya ticari vize
 • Almanya oturma vizesi
 • Almanya çalışma vizesi
 • Almanya aile ziyareti vizesi

Olarak sınıflandırılabilir. Bu vize çeşitlerinden hangisi için başvuruda bulunacağınıza karar vermelisini. Gidiş amacınızın ne olacağı ne kadar süre kalacağınızın tespiti açısından da oldukça önemlidir. Eğer turistik bir gezi yapmak istiyorsanız Schengen vizesi üyesi olan Almanya ile serbest dolaşım hakkınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.
En eski Schengen üyesi ülkelerden olan Almanya gezileriniz için vize almak istiyorsanız. Resmi süreçleri sizin yerinize takip edecek olan deneyimli bir firmadan yardım almalısınız. Vize alma aşamasında sizlere danışmanlık yaparak bu süreçte karşılaşacağınız pürüzleri ortadan kaldırmaya çalışmaktayız.

Almanya şehir görünümü Avrupa Almanya vizesi Almanya Vizesi
 


Vize merkezleri olarak deneyimli çalışanlarımız ile vize alma sorunlarınızda yardımcınız olmaya hazırız. Vize işlemlerinizi sizin yerinize gerçekleştirmekte ve işlemlerinizin takibini titiz bir çalışma ile yapmaktayız.
Vize alırken hangi belgeler gerekli, hangi vize için ne gibi şartlar var bütün ince ayrıntılar konusunda uzman olan ekibimiz işlemlerinizin mümkün olduğunca kısa ve kusursuz geçmesi için sizlere yardımcı olmaktadır. Hayatınızın en özel ve güzel anılarının başlangıcının da bir o kadar kusursuz başlaması önemlidir. bu nedenle hiçbir sorun çıkmasına imkan tanımadan bu işlemlerin başlangıç ve bitiş zamanları hesaba katılmalıdır. Yaşanabilecek olan her türlü aksilik göz önünde tutulmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

Almanya Turistik Vizesi İçin Neler Gerekli?

Vize başvuru formu: Konsolosluk veya yetkili danışmanlık firmalarından temin edinilebilen bu form eksiksiz bir şekilde, büyük harflerle, Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilde doldurulmalıdır.

Pasaport: Yıpranmış ve hasar görmemiş olmak kaydıyla, en az 6 ay geçerlilik süresi bulunması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekir.
Biometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş beyaz fonlu 2 adet biometrik fotoğraf sunulmalıdır.
Hesap cüzdanı: Güncel tarihli, hesap hareketlerini ve bakiyesini gösterir şekilde olmalıdır.
Kimlik kartı fotokopisi: T.C. kimlik numarası yazılı olması zorunludur.
Sağlık sigortası: Vize süresini kapsayan, uluslararası geçerlilikte ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır. Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunmalıdır.
Rezervasyonlar: Seyahat edecek kişinin ismi üzerine gerçekleştirilmiş, gidiş - dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonlarının belgesidir ve istenilen Almanya vizesi tarihlerini desteklemelidir.
Taşınamaz eşya bildirimi: Kişinin üzerine veya ailesi üzerine kayıtlı olan ev, arsa, araba gibi değerli mal varlıklarına ilişkin tapu veya ruhsat bildirimi istenmektedir.
Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

- Şirket sahipleri için istenen ek belgeler;

Vize talep dilekçesi:Antetli kağıt üzerine istenilen Almanya vizesi süresi, seyahat nedeni, varsa sponsoru ve vize süresi bitmeden ülkeden ayrılacağınız belirtilerek hazırlanmalıdır.

İmza sirküleri
Vergi levhası fotokopisi: Bulunulan yıldan önceki 1 yılın vergi ödemelerine ilişkin bilgi içermelidir.
Faaliyet belgesi: Son 3 yıl içerisinde Schengen vizesi almış kişiler yalnızca fotokopisini sunabilirler.
Ticari sicil gazetesi fotokopisi

- Çalışanlar için istenen ek belgeler; Vize talep dilekçesi: Antetli kağıt üzerine seyahat nedeni, süresi, varsa sponsoru ve Almanya vizesi süresi bitmeden ülkeden ayrılacağınız belirtilerek hazırlanmalıdır.

 • SSK işe giriş bildirgesi
 • SGK hizmet döküm belgesi
 • Maaş bordrosu

- Öğrenciler için istenen ek belgeler;


Öğrenci belgesi

Muvafakatname:Seyahat edecek bireyin 18 yaşından küçük olması durumunda istenir. Anne baba tarafından hazırlanan belge noter onaylı olmalıdır. Kişi ebeveynleriyle yolculuğu gerçekleştiriyor olsa dahi bu belgeninsunulması zorunludur.

Gelir belgesi:Almanya vizesi alacak öğrencinin gelirlerini karşılayacak kişiye ait belgelerdir. Banka hesap cüzdanı, maaş bordrosu, tapu, ruhsat ve varsa kira geliri gibi belgeleri kapsamaktadır.

 

 

 


Almanya Aile Ziyareti Vizesi İçin Neler Gerekli?

 • Davetiye:Almanya vatandaşı veya çeşitli sebeplerle ülkede ikamet eden kişi tarafından yazılmış davetiyedir. Davetiyenin orijinal ve belediyeden onaylı olması gerekmektedir. Belge içerisinde davet eden kişinin adı, soyadı, ikamet adresi, talep edilen Almanya vizesi süresi, seyahat nedeni gibi bilgilerin eksiksiz bir şekilde yer alması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi:Davet eden kişi Almanya vatandaşıysa kimlik, ülkede ikamet eden yabancı uyruklu biriyse oturum kartı sunulmalıdır.
 • Gelir belgesi:Davet eden kişinin son 3 aya ait maaş bordrosu veya banka hesap dökümü sunulmalıdır
Almanya Erasmus Vizesi İçin Neler Gerekli?

- Pasaport:Geri dönüş tarihi itibariyle en az 12 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır.

- Biometrik fotoğraf:3 adet sunulmalıdır.

- İkamet müsaadesi başvuru formu:Eğitim süresince kalma talebinizin kabul edilmesi için 2 adet olarak sunulmalıdır.

- Burs belgesi:Belgenin aslı, 2 adet fotokopisiyle birlikte istenmektedir.

- Üniversite dilekçesi:Almanya’da öğrenim görülecek üniversiteden alınmış, eğitim süresi ve hangi şehirde bulunduğunu içeren, aslı ve 2 adet fotokopisiyle birlikte sunulmalıdır.

- Aile Nüfus Kayıt örneği:Tam tekmil, vukuatlı belge aslı ve 2 adet fotokopisiyle dosyada yer almalı.

- Taahhütname:Belirlenen aylık ödeme tutarını garantileyen şekilde düzenlenen, aslı ve 2 adet fotokopisiyle birlikte, ebeveynler tarafından Türkçe ve yeminli tercümanlardan tarafından düzenlemiş Almanca olmak üzere iki dilde sunulmalıdır.

 

 

Almanya Federal Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği adres bilgileri:

Atatürk Bulvarı 114
06690 Kavaklıdere / Ankara
Türkiye 0090 312 4555 100